Kalkulator wynagrodzeń 2021 – umowa zlecenia i o dzieło (pobór zaliczki na podatek lub zerowy PIT)”
Kalkulator
Jakich obliczeń dokonuje kalkulator
Dostęp Premium na 365 dni
teraz -50% zamiast 599 zł
za jedyne 299 zł (brutto)
Wybierając tą opcję otrzymasz dostęp na 365 dni do wszystkich treści premium serwisu ★premium.SerwisKadrowego.pl★
Opłata jednorazowa. [Najniższa cena z 30 dni: 299zł]
Dostęp Premium na 183 dni
tylko teraz zamiast 499 zł
za jedyne 249 zł (brutto)
Wybierając tą opcję otrzymasz dostęp na 183 dni do wszystkich treści premium serwisu ★premium.SerwisKadrowego.pl★
Opłata jednorazowa. [Najniższa cena z 30 dni: 249zł]
Płatności obsługiwane są przez system bezpiecznych płatności Przelewy24.
Zapłać szybkim przelewem elektronicznym, kartą płatniczą lub BLIKiem.
Jeśli chcesz zapłacić za dostęp tradycyjnym przelewem bankowym kliknij:
[kup w naszym sklepie Sklep.SerwisKadrowego.pl].
Zobacz wszystkie Kalkulatory Online dla Kadr i Płac
Powyższy kalkulator uwzględnia fakt, że obliczanie kwoty netto z kwoty brutto w 2021 r. w przypadku zleceniobiorcy powinno przebiegać w następujących etapach:
Etap 1. Wyliczamy składki ZUS od świadczeń podlegających ozusowaniu, pamiętając, że:
-
-
- podstawę wymiaru składek stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu stosunku cywilnoprawnego – jeśli odpłatność w umowie zlecenia określono kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie, albo zadeklarowana kwota, nie niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę – gdy odpłatność w umowie zlecenia określono w inny sposób niż powyżej;
- w podstawie składkowej nie należy uwzględniać świadczeń wymienionych w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe;
- składki finansowane przez pracownika wynoszą: składka emerytalna – 9,76% podstawy, składka na ub. rentowe – 1,5% podstawy, składka zdrowotna – 9% podstawy, składka chorobowa – 2,45% podstawy, która w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nie może być wyższe niż 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej).
-
Etap 2. Odejmujemy od podlegającego opodatkowaniu przychodu sfinansowanych przez zatrudnioną osobę składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, których podstawą jest przychód opodatkowany.
Etap 3. Pomniejszamy przychód o koszty uzyskania przychodów w wysokości:
-
-
- 20% uzyskanego przychodu – kwotę tych kosztów oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód, lub
- 50% uzyskanego przychodu (pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne potrącone z środków zleceniobiorcy), jeśli przedmiotem zlecenia lub umowy o dzieło jest korzystanie przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzanie przez nich tymi prawami – o tym, kiedy można stosować 50-procentowe koszty uzyskania przychodu traktuje interpretacja ogólna nr DD3.8201.1.2018 Ministra Finansów z 15-9-2020 r. w sprawie zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego
-
Etap 4. Zaokrąglamy otrzymaną podstawę opodatkowania do pełnych złotych.
Etap 5. Mnożymy zaokrągloną podstawę przez najniższą stawkę procentową podatku wynoszącą obecnie 17% (na wniosek zatrudnionego stosuje się wyższą stawkę w wysokości 32%, co przewiduje art. 41a ustawy o PIT).
Etap 6. Pomniejszamy skalkulowaną w sposób wskazany na etapie 5 zaliczkę na podatek o obliczoną od należności podlegających opodatkowaniu kwotę składki zdrowotnej wynoszącej nie więcej niż 7,75% podstawy jej wymiaru.
Etap 7. Zaokrąglamy otrzymaną kwotę do pełnych złotych.
Etap 8. Odejmujemy od kwoty należności pieniężnych brutto obliczone składki ZUS i zaliczkę podatkową, otrzymując w ten sposób kwotę netto.